Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Dva bunkry pro armádu

Kristýna
Wasylkiwová
8.5.2023
3D tisk betonu

Věnovali jsme Armádě České republiky dva bunkry třídy A5, vytištěné pomocí technologie 3D tisku betonu. Slavnostní předání bunkrů se uskutečnilo na 21. základně taktického letectva v Čáslavi. 

Delegace složená ze zástupců Ministerstva obrany a Armády České republiky Univerzity obrany, Senátu Parlamentu České republiky zavítali do Žďáru nad Sázavou, aby si prohlédli technologii 3D tisku betonu MoDeSty (Modular Defense System), kterou firma již druhým rokem vyvíjí a u níž se potvrdil obrovský potenciál pro stavbu obranných prvků. Poté se delegace v doprovodu zástupců firmy ICE přesunula do Čáslavi, aby si převzala bunkry vytištěné technologií 3D tisku.   

Máme desetileté zkušenosti v oboru automatizace a své výrobky dodává do 36 zemí světa. Původním záměrem bylo kromě stávajících odvětví digitalizovat i stavebnictví, a to především pro účely urbanistických staveb. Válečný konflikt na Ukrajině nás však  velmi rychle přivedl k myšlence využít 3D tisk betonu pro stavbu obranných prvků. Ať už jsou to bunkry, zátarasy, městské kryty, checkpointy, sklady nebo další stavby k ochraně lidských životů a strategické infrastruktury. Jejich výhodou je modulární systém, který umožňuje stavby skládat podle daného účelu a využít je i po skončení válečného konfliktu. V rámci vývoje firma vytvořila bunkry, které úspěšně prošly testy v balistickém centru a získaly certifikace pro celkem tři kategorie balistické odolnosti A3, A4 a A5 podle platných standardů NATO. První modulární bunkr darovala firma ICE Ukrajině již v dubnu loňského roku.  

Kromě odolnosti a adaptability je další výhodou 3D technologie rychlost tisku, úspora materiálů a lidského potenciálu. Stavby není nutné nikam dovážet, ale je možné je díky mobilní tiskárně vytisknout přímo na místě. Ukázku unikátní 3D tištěné stavby si veřejnost mohla prohlédnout na podzim loňského roku na mezinárodní přehlídce Designblok v zahradě Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Více o ochanných stavbách