Na našem webu používáme cookies.
Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.
Rozměrná architektonická instalace v jihlavském parku Legionářů upozorňuje na přetrvávající konflikty v současném světě. Technologicky k tomu využívá systém k budování ochranných zátarasů či bunkrů.
INSTALACE nazvaná Between Conflicts 2023 Jihlava vznikla využitím systému MoDeSty, systému ochranných, vojenských a bezpečnostních prvků vyráběného pomocí technologie 3D tisku. Foto: Jiří Varhaník
„Dnešní svět lze chápat jako neustálou změnu. Některé jsou tak závažné, že se nedají přehlédnout a ignorovat, ale zdá se, že jsme si zvykli,“ uvozují své dílo autoři rozměrné instalace nazvané Between Conflicts 2023 Jihlava. Těmi jsou ICE Architects (realizace ICE industrial services a. s.).
Jak autoři v komentáři sdělení svého díla uvažují, „stromy postižené kůrovcem jsme už odtěžili, zůstaly holé kopce. Válka na Ukrajině stále trvá a už nás tolik neděsí. Cena nafty se vrací k normálu. Byli jsme zvyklí, že na stavbách pracují ukrajinští muži. Už ne. Musí bránit své domovy, a tím možná i ty naše.“
Instalací, která využívá modulární prvky defezního systému Modular Defense System (MoDeSty) v kombinaci s ochranným mobiliářem a sloupy, poukazují na tyto konflikty, které podle jejich slov už „ztvrdly“ v traumata města, nelze je vypnout nebo vymazat, ale je třeba je řešit.
MoDeSty autoři charakterizují jako světově unikátní systém ochranných, vojenských a bezpečnostních prvků vyráběný pomocí technologie 3D tisku.
Jednotlivé prvky systému lze propojovat do neomezeného počtu kombinací vytvářejících ochranné zátarasy, bunkry, kontrolní stanoviště a domy. Systém je podle autorů navržen tak, aby pomáhal při vojenských konfliktech nebo při ochraně před terorismem a dalšími hrozbami.
Podle ICE Architects představuje instalace v parku Legionářů 3dCP technologii ve spojení s její tvarovou flexibilitou, rychlostí a možností programové adaptace: „Jeden den tisknete lehátko a druhý den musíte tisknout zábrany a ochranné stavby… Inovace technologie a architektury jsou nevyhnutelným krokem do 21. století.“
Instalace má také ekologický rozměr. Podle autorů se dotýká aktuálních témat, jako jsou integrace, udržitelnost, spotřeba materiálu, lidská manuální práce, ale i stopa CO2 a bezpečnost. S tím souvisí automatizace výroby, produkce bez odpadního materiálu, recyklace, nízká spotřeba uhlíku.
Jak autoři podotýkají, v prezentované technologii odpadají bednění a složité přípravné práce, data jsou z digitálního prostředí předávána přímo do výrobního řetězce a fabrikována pomocí automatizace a robotizace.
V daném případě tak vznikl městský mobiliář parku, který může sloužit jako ochrana, ale zároveň jako posezení, osvětlení, nabíjecí stanice a wifi.
Původní článek najdete zde