Na našem webu používáme cookies.
Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.
Autonomie neznamená absenci kontroly nebo nesouhlasných názorů a sebeřízení neznamená anarchii. Čím větší máme volnost v rozhodování, tím lepší musí být naše komunikace.
Agilní nástroje jsou pro nás samozřejmostí již od roku 2018. Agilní mindset, sdílené dokumenty, systém meetingů, přesně definované týmové role. V roce 2021 jsme se více přiblížili metodologii Scrum a naše týmové role rozšířili o přesně definované role product ownerů, projektových koordinátorů a navigátorů. Product owneři nahradili činnosti, které má v korporátním řízení na starosti střední management.
Do roku 2022 jsme vstupovali již jako firma plně složená ze sebeřízených cross-funkčních týmů, odborných nebo projektových. Ty se nám velmi osvědčily a díky nim a díky agilnímu řízení máme na našich projektech minimum chyb. Zároveň se nám téměř nikdy nestává, že by se projekty zpozdily naší vinou.
Jednotlivé týmy, těch hlavních je zhruba dvacet, si vytvořily své vlastní strategie. Operativní fungování jsme dotáhli téměř k dokonalosti, ale v roce 2023 vyplynula na povrch potřeba koordinovat jednotlivé týmové strategie mezi sebou.
Z toho důvodu jsme zavedli grilování. Pokud se vám vybaví maso, tentokrát to není ten případ. Inspirací k pojmu grilování nám byla kniha Astronautův průvodce životem po Zemi kanadského astronauta Chrise Hadfielda. Ten v jedné kapitole popisuje, jak jsou všichni astronauti po návratu z vesmírných misí na několik týdnů zavřeni do jednacích místností a podrobeni křížovému výslechu.
Vědci, výzkumníci a technici se z kosmonautů snaží vytáhnout sebemenší detaily průběhu jejich mise. Poznatky z těchto grilování, jak astronauti označují tyto rozhovory, mají zásadní význam pro další vesmírné lety, aby byly co nejefektivnější a co nejvíce bezpečné.
Stejně tak, jako astronauti po návratu z misí procházejí křížovým výslechem, analyzujeme průběžně naše fungování. Každý jeho aspekt detailně zkoumáme, abychom identifikovali všechny cesty, jak naše fungování zlepšit. Strategické plány jednotlivých týmů grilujeme tak dlouho, dokud nejsou upečené do růžova. Nebo spálené na troud. Ve druhém případě je potřeba vytvořit strategické úkoly nové, takové, které budou lépe naplňovat hlavní ICE strategii.
Pokud byste ve strategických úkolech hledali plánovanou výši EBIT, nenajdete ji tam úmyslně. V naších očích je EBIT výsledkem předchozí rovnice. Prostřednictvím vhodně stanovených strategických operací se snažíme o jeho maximalizaci.