Na našem webu používáme cookies.
Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.
3D tisk se začíná čím dál více prosazovat ve stavebnictví. Minulý týden využili tuzemští stavaři vůbec poprvé tiskárnu přímo na staveništi bytového domu. Během dvou hodin jim na terase domu v Praze-Modřanech postavila z vrstev betonu malou místnost. Ve videu se můžete podívat, jak vypadala.
Velké stavby v Česku doposud využívaly 3D tisk především k výrobě jednotlivých dílů, které se vytiskly předem a na místo se dopravily. V Praze-Modřanech se rozhodla stavební firma vyzkoušet tisk přímo na staveništi.
Robotickou 3D tiskárnu dočasně nainstalovala do čtvrtého nadzemního patra. Podle plánů architekta tu mají mít budoucí obyvatelé k dispozici malou sanitární místnost na hygienu. A právě tu zkusili stavaři celou na místě vytisknout.
„Jedná se o konstrukci velkou zhruba 2,5 × 2 metry, s výškou necelé 3 metry,“ přiblížil Novinkám projektový manažer stavby Martin Havlíček ze společnosti Skanska. Člověku by práce na ní zabraly i několik dní, robotický stroj měl hotovo za dvě hodiny.
„Rychlost pohybu robota může být až půl metru za vteřinu. Na tuto stavbu se spotřebuje jeden kubík materiálu,“ upřesnil Dominik Stupka ze společnosti ICE Industrial Services, která tiskárnu dodala.
„Zpracovává běžný beton, který je dostupný na jakékoliv betonárce. A až přímo tady na stavbě se do něj určitými metodami přimíchává další chemikálie a jiné přísady, které upravují vlastnosti toho betonu tak, aby byl použitelný pro 3D tisk,“ vysvětlil s tím, že vývoj technologie jim zabral zhruba dva roky.
Podobné stroje podle něj zčásti dokážou pokrýt chybějící pracovní síly v oboru. „Lidé chtějí čím dál méně dělat manuálně náročnou práci, to je asi pochopitelné. A tento stroj – ne že by lidi nepotřeboval ke stavbě – ale má tu výhodu, že přesouvá lidskou práci do oblasti návrhu staveb,“ uvedl.
Ty připraví architekti a projektanti do nejmenších detailů ve virtuálním prostředí, případně v digitálním modelu spustí i simulace. Tisková data pro robota se navíc můžou upravovat až do poslední chvíle před samotnou realizací. „A tu realizaci jako takovou už obstará samotný stroj, a tím pádem není potřeba hrubá síla. V tom my vidíme jednoznačně největší výhodu,“ uvedl Stupka.
Stavaři oceňují i rychlost práce, efektivitu a přesnost stroje, větší bezpečnost práce či nižší produkci odpadu a větší možnosti při jeho případné recyklaci.
A roli hrají i další ekonomické faktory. „Budeme vyhodnocovat závěr finančních nákladů spojených s 3D tiskem, ale už teď se dá říct, že jsou náklady srovnatelné s běžnými konstrukcemi,“ přiblížil Havlíček.
Podle obou zástupců je 3D tisk budoucností oboru. „Projekt budeme dál rozvíjet a vylepšovat, aby byl ještě lépe použitelný v praxi. Proto jsme také tady, abychom udělali reálný test na reálné stavbě,“ doplnil Stupka. Zásadní problém se během práce podle něj neobjevil.
Stavební firma plánuje s technologií pracovat ještě ve větším rozsahu, v objektu využijí také tištěné prefabrikované balkonové desky nebo fasádní obklad.