Na našem webu používáme cookies.
Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.
Report ESG je laický výraz pro sadu legislativních opatření směřujících k naplnění cílů Zelené dohody (Green Dealu) Podmínky pro podniky mimo finanční sektor primárně určuje Směrnice o podávání zpráv podniků o udržitelnosti (CSRD).
Tato směrnice oproti své předchůdkyni (NFRD) výrazně rozšiřuje oblast subjektů, které budou povinně reportovat data o udržitelnosti. Společně s EU taxonomií a ESRS standardy jednoznačně definuje činnosti, které je možné považovat za udržitelné. Standardy jsou rozděleny na tzv. průřezové (obecné), tématické a sektorové (na těch se nyní ještě pracuje). A právě tématické standardy jsou dle svých témat rozděleny do 3 oblastí, podle kterých vzniklo označení ESG.
Jedná se o oblast zahrnující otázky životního prostředí (Enviromental), sociálních věcí (Social) a oblast řízení podniku (Governance). Co je důležité také zmínit je podmínka zveřejňování informací pomocí tzv. dvojí významnosti. Firmy tedy budou reportovat nejen to, jaký dopad má jejich činnost na lidi a planetu, ale také, jaký dopad má změna klimatu a oblast udržitelnosti na danou firmu. Vždy se tedy budou reportovat dopady a z nich vyplývající finanční rizika nebo naopak příležitosti.
Od 2024 všechny velké banky, pojišťovny a společnosti obchodované na burze s více než 500 zaměstnanci.
Od 2025 platí pro všechny společnosti, které splňují 2 a více z těchto podmínek:
více než 250 zaměstnanců
obrat přesahující 50 mil. eur
aktiva vyšší než 25 mil. eur
Od 2026 pro malé a střední firmy (SME) kótované na burze (možná výjimka na 2 roky)
Od 2029 (report za r. 2028) Konsolidovaný report za mimoevropské skupiny (Firmy s čistým obratem větším než 150 mil. eur a alespoň 1 dceřinou společností nebo pobočkou v EU)
Software pro sledování efektivity výroby
Zajistíme pro vás audit a nový návrh vaší automatizace.
Svěřte nám celý projekt nebo část řešení.